Bitcoin atmsi

Bitcoin ATM nedir ve nasıl çalışır?

Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcı sayısı arttıkça alım satım yapmanın güvenli ve pratik yeni yolları ortaya çıkmaktadır. Bu yeni yollardan bir tanesi de benzin istasyonu, market gibi işletmelere konulan Bitcoin ATM’leridir.

Bitcoin ATM Nedir?

Bitcoin ATM, Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satmaya yarayan bir otomattır. Aynı banka ATM’leri gibi, Bitcoin ATM’leri de para yatırıp çekmek için kullanılır. Geleneksel ATM ile tek farkı Bitcoin ATM’lerde kullanıcının banka hesabının bulunmasına gerek olmamasıdır.

Bitcoin ATM’ler parayı kriptoya birkaç basit adımda dönüştürerek, kripto para alım satımını kolaylaştırır ve hızlandırır. Bitcoin ATM’lerin kullanımı herhangi bir uzmanlık gerektirmediğinden hem ilk defa kripto para alacaklara, hem de uzun süredir işin içinde olanlara müthiş bir seçenek sunmaktadır. Bitcoin ATM’lerimizi benzin istasyonları, market veya AVM’ler gibi çeşitli işletmelerde bulabilirsiniz.

Bitcoin ATM’ye Gitmeden:

Kripto para cüzdanı’na ihtiyacınız olacak – Kripto para cüzdanı, veya dijital cüzdan, kripto paranızı güvenli bir şekilde saklamanıza ve erişmenize yardımcı olur. Eğer ilk defa kullanacaksanız hangi kripto parayı alacaksanız ona uygun cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Rahat kullanabildiğiniz, erişimini iyice öğrendiğiniz bir cüzdan uygun olacaktır. Unutmayın! Cüzdan erişiminizi kaybederseniz kripto paranıza sonsuza kadar kimse ulaşamayacaktır, o yüzden şifre, güvenlik sorusu gibi adımları bir yere not etmeniz faydalı olacaktır. Kripto para cüzdanları hakkında daha fazla bilgi için kripto para cüzdanları ile ilgili yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Size en yakın ATM’yi bulun – Size en yakın Coin Club ATM’yi bulmak çok kolay! ATM Konumları’na tıklayın; orada size en yakın ATM’yi, açılış kapanış saatlerini, iletişim ve gidiş yoluna dair bilgileri bulabilirsiniz. Eğer kripto para satmak istiyorsanız, filtrelerden “Sell” özelliği bulunduğuna emin olun. Kripto para satmanın mümkün olduğu makineleri öğrenmek için destek numaramızı arayabilirsiniz.

Bitcoin ATM’de nasıl kripto para satın alınır?

   1. Adım –  Yakınınızda bir Bitcoin ATM’si bulun.
Bulunduğunuz konuma yakın Bitcoin ATM’lerini bulmak için ATM Konumları’nda bulunduğunuz yeri yazın.

   2. Adım – Satın almak istediğiniz kripto parayı seçin.
Size en yakın Bitcoin ATM’sine geldiğinizde, ilk olarak hangi kripto parayı satın almak istediğinizi seçeceksiniz.

   3. Adım – Kullanım koşullarını okuyun ve kabul edin
Bu adımda Bitcoin ATM’de Coin Club’ın detaylı kullanım sözleşmesini ve KVKK metnini göreceksiniz. Kullanım sözleşmesini online okumak için buraya tıklayın.

Bitcoin ATM kullanırken, satın aldığınız kripto parayı kendinize almanız ve kendi kripto cüzdanınıza göndermeniz çok önemlidir. Eğer bir işlem hakkında sorunuz veya tereddütleriniz varsa lütfen 7/24 müşteri destek hattımız arayın, size memnuniyetle yardımcı olalım.

Tüm Bitcoin işlemleri nihaidir yani işlem bir kere yapıldı mı geri alınamaz. Dolandırıcılığa maruz kalmamak için işlemin doğruluğunu değerlendirirken gerekli özeni gösterin.

   4. Adım – İşlem limitinizi seçin.
Makinenin kullanım koşullarını kabul ettikten sonra makine işlem limitinizi seçmenizi isteyecektir. İki farklı limit seçeneği bulunur: <25000 TRY’den az>, ya da <25000 TRY’den fazla>. Dövizle satın almak istiyorsanız USD seçeneğine tıklayarak dolar limitlerini görebilirsiniz. 25000 TL’den büyük bir işlem yapmak istiyorsanız kayıtlı müşteri olmanız gerektiğini göreceksiniz. Daha önce kayıt olduysanız <Kayıtlı Müşteriyim>’i seçerek 5. adıma geçebilirsiniz.

Eğer <Kayıtlı müşteriyim>’i seçerseniz ancak bir kaydınız yoksa hata uyarısı alacaksınız.

Kaydolmak için <Hayır, kaydolmak istiyorum>’u seçerek kaydınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenekte makine telefon numarası, e-posta adresi, arkalı önlü kimlik fotoğrafınızı ve kendi ‘selfie’ fotoğrafınızı isteyecektir. İstenilen bilgileri girdikten sonra Coin Club bilgilerinizi 15 dakika içinde kontrol ederek kaydınızı oluşturacaktır.

   5. Adım – Telefon numaranızı girin
Bu adımda makine telefonunuzu doğrulamak için numaranızı isteyecektir. Telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilen tek seferlik şifreyi girerek bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

   6. Adım – Ad ve soyadınızı girin
Şimdi ad ve soyadınızı arada boşluk bırakarak girin.

   7. Adım – Para birimi seç
Bitcoin ATM’lerimiz hem Türk lirası hem de dolar kabul etmektedir. TL ile işlem yapmak istiyorsanız TRY’yi, Dolar ile işlem yapmak istiyorsanız USD’yi seçin.

   8. Adım – Gönderilecek adresi girin
Dijital cüzdanınıza Bitcoin yatırmak için öncelikle cüzdan adresinizin QR kodunu okutmanız gerekiyor. Her kripto cüzdanının telefonunuzdan erişebileceğiniz bir QR kodu bulunur. QR kodunu telefonunuzu Bitcoin ATM’nin sol üst köşesinde bulunan cama dayayarak okutabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan telefon parlaklığınızın en üst seviyede olduğunu kontrol edin.

   9. Adım – Nakit para ekleyin;
Banknotlarınızı tek tek olacak şekilde makineye ekleyin. Nakit eklemeyi tamamladığınızda satın aldığınız toplam Bitcoin miktarını ekranda göreceksiniz. Satın Al’a tıklayarak işlemi tamamlayın. İşlem ücretleri satılan kripto paranın fiyatına dahildir ve otomatik olarak yatırdığınız miktardan kesilir.

Bitcoin ATM’de nasıl kripto para satışı yaparak nakit alınır?

   1. Adım –  Yakınınızda satış yapmanın mümkün olduğu bir Bitcoin ATM’si bulun.
Bitcoin ATM’sinde kripto paranızı satarak nakit alabilmek için öncelikle satış özelliği bulunduran, yani “Buy and Sell” olarak filtrelediğinizde haritada görebildiğiniz bir Bitcoin ATM’sini bulun. Her Bitcoin ATM ile satış yapmak mümkün olmadığından bu filtreyi kullanmanız büyük önem taşır.

   2. Adım –  Satmak istediğiniz kripto parayı seçin.
Coin Club ATM’lerinde şu anda yalnızca Bitcoin satışı gerçekleştirebilirsiniz. 

   3. Adım –  Kullanım koşullarını okuyup kabul edin. 
Kullanım koşullarını buradan okuyabilirsiniz. Tüm işlemler nihaidir ve herhangi bir iade yapmak mümkün değildir.

   4. Adım –  Telefon numaranızı ve isminizi girin. 

   5. Adım –  Satmak istediğiniz miktarı seçin. 
Makinenin haznesine göre $50 ve katları olarak satış yapmanız mümkündür. 

   6. Adım –  Sattığınız kripto parayı Coin Club cüzdanına gönderin.

Bu adımda Bitcoin ATM’si bir kağıt fatura yazdıracaktır. Kullandığınız kripto cüzdan uygulaması üzerinden faturada görmüş olduğunuz kripto para miktarını tam olacak şekilde, faturada yazan Coin Club cüzdan adresine gönderin.

   7. Adım –  İşlemin kripto para ağında doğrulanmasını bekleyin. 
Coin Club’a faturada yazan ile bire bir aynı tutarda kripto para gönderdikten sonra ağda bir tane doğrulamaya ulaşmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Doğrulama gerçekleştiği zaman SMS yolu ile Bitcoin ATM’sinden nakit para çekmeye hazır olduğunuzun bilgisi verilecektir.

Eğer SMS almazsanız lütfen müşteri hizmetlerimiz ile 0533 960 8922 numarasını arayarak iletişime geçin.

   8. Adım –  Nakitinizi çekin.
İşlem onayınızı aldığınız zaman ATM’den nakitinizi alabilirsiniz. “Ödeme Fişi” seçeneğine tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken makinenin kamerasına faturanız üzerinde yer alan QR kodunu okutmak ve telefon numaranızı doğrulamak.

Satış faturaları yazdırıldıktan sonra 45 dakika boyunca geçerlidir, bu yüzden işlemi hızlıca gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı faturayı yazdırmanızdan 45 dakika geçmiş ise lütfen destek hattımızı arayarak faturanın tekrar aktive edilmesini isteyiniz. 

Son olarak kripto paranın tadını çıkarın!

İşlem makbuzuna ihtiyacınız varsa ve makbuz gönder seçeneğine tıklamadıysanız bizi arayarak makbuz isteyebilirsiniz. Makbuzunuz size e-posta veya SMS yoluyla gönderilecektir.

İşte Bitcoin ATM kullanmak bu kadar kolay! Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız destek hattımızı dilediğiniz saatte arayın.

Bitcoin ATM kullanmak Bitcoin ve diğer kripto paraları satın almak için en kolay, hızlı ve güvenilir yollardan biridir.

Son Gönderiler