Kripto para madenciliği nedir?

kriptp-para-madenciliği-nedir-main-page

Bitcoin’i anlamak için gerekli adımları atmışsanız büyük olasılıkla madencilik ve madencilerden bahsedildiğini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bunun sebebi madencilerin ve madenciliğin Bitcoin’in başarısında ve istikrarında oldukça önemli bir rol oynamalarıdır.

Şimdi derinlemesine inip daha yakından madenciliğe, kimlerin madenci olduğuna ve Bitcoin dünyasındaki önemlerini inceleyelim.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin geleneksel bankacılığa merkeziyetsiz bir alternatiftir. Bu merkeziyetsiz sistem herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan çalışır ve para transferi işlemlerini hesaplar arası gerçekleştirir.

Geleneksel bankacılıkta paranın kimin hesabından çıkıp kimin hesabına girdiğinin kayıtları bankalar nezdinde tutulur. Arada merkezi bir resmi kurum olmadığından Bitcoin işlemleri bambaşka bir şekilde kayıtlara geçirilir.

Madenciliğin önemi işte burada devreye girmektedir. Bitcoin işlem kayıtlarını Blockchain’de güncellemek isteyen herhangi bir kimse bu işlemi yapabilir. Tek yapması gereken sistemin oluşturduğu matematiksel probleme rastgele doğru cevabı verebilmektir. Bu ilk başta kolay duyulsa da bu problemleri çözmek yüklü miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Bilgisayar ne kadar güçlü ise, saniyede o kadar fazla tahmin yapabildiğinden, çözümü başka bir madenciden önce bulma olasılığı da o kadar yüksek olur. Doğru cevabı ilk veren madenci Bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?

Diyelim ki problemi ilk çözen şanslı madenci sizsiniz. Bu durumda, bilgisayarınızdaki madencilik programı beklemekte olan Bitcoin işlemlerinden hangilerinin yeni blokta gruplanacağını belirler ve kalıcı olarak Blockchain’i günceller.

Üretmiş olduğunuz blok ve çözümünüz Bitcoin ağındaki tüm bilgisayarlarda duyurulur ve onaylaması yapılır. Bu bilgisayarlar çözümünüzü onaylandıkça, kendi Bitcoin işlem defter kopyalarına sizin blokunuzdaki işlemleri ekleyerek günceller.

Bitcoin madenciliği bir nevi doğru sayıyı tahmin etmeye çalıştığınız bir piyangoya benzer. Bilgisayarınız ne kadar güçlü ise, kısa bir süre içinde o kadar tahmin hakkınız olur. Böylece doğru tahmini yapma şansınız artar.

Doğru cevabı bulabilirseniz, Bitcoin ile ödüllendirilirsiniz. Bu ödül vaktinizin ve harcadığınız bilgi işlem gücünün karşılığıdır.

Bitcoin Blockchain’ine blok eklemeye madencilik denir çünkü değerli taş madenciliği gibi çok zahmetli bir iştir.

Madencilik ödülü ne kadardır?

2009 yılında, Bitcoin henüz yeni başladığı zaman, zincire yeni bir blok eklemenin ödülü 50 BTC idi. Bugün ise madenciler blok başına 6.25 BTC kazanmaktadır. Bu sayının zamanla bu kadar düşmesinin nedeni Bitcoin’de gerçekleşen halving’dir.

Bitcoin halving, yani Bitcoin yarılanma, her 210.000 adet bloktan sonra, yaklaşık 4 yılda bir, yeni blok ödülünün yarı yarıya azalması anlamına gelir. Bu aynı zamanda piyasaya yeni Bitcoin sürülme hızını yavaşlatır. Bitcoin yarılanması BTC’nin zamanla daha değerli hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Yazılım kurgusu gereği toplamda 21 milyon adet Bitcoin üretilecektir. Şu anda piyasada yaklaşık 18.9 milyon Bitcoin dolaşımdadır. Tahminlere göre en son Bitcoin yaklaşık 2140 yılında çıkarılacaktır. Yani çoğu Bitcoin çıkarılmış olmasına rağmen madenciliğin son bulmasına daha çok zaman olduğunu görmekteyiz.

Artık madenciliği anladığıma göre, ben de madenciliğe başlamalı mıyım?

Belki! Madenciliğinizin karşılığını alıp almayacağınız biraz da kullanacağınız donanımla alakalı. Tecrübeli madenciler genelde daha pahalı işlemciler ve grafik kartları kullanarak kendi donanımlarını geliştirir. Ancak güçlü bilgisayar da daha fazla elektrik masrafı demektir.

En gelişmiş teknolojilere yetecek kadar bütçeniz yoksa her zaman bir Mining Pool’a, yani madencilik havuzuna katılabilirsiniz. Madencilik havuzu madencilerin birlikte gruplanarak blok bulma şanslarını artırmak için oluşturdukları bir madenci topluluğudur. Bu havuzda madenciler bilgi işlem güçlerini birleştirerek problemleri daha hızlı çözebilmeyi hedefler. Eğer problemi çözen sizin havuzun olursa 6.25 BTC’lik ödül havuzu oluşturan madenciler arasında paylaştırılır.

Eğer madencilik yapmak size göre değilse her zaman kendinize Bitcoin satın alabilirsiniz. Coin Club Bitcoin ATM konumlarından size en yakın ATM’mize bulun ve yatırıma başlayın.