Blockchain teknolojisi nedir?

blockchain-teknolojisi-nedir-main-page-2

Blockchain teknolojisi ve kripto para ayrılmaz bir bütün oluşturur. Blockchain teknolojisi olmadan Bitcoin ve diğer kripto paraların sağladığı finansal özerklik hali mümkün olamazdı. Kripto parayı gerçekten anlamak için Blockchain’i anlamak gerekiyor.

Blockchain tam olarak nedir, nasıl çalışır? Bu yazımızda Blockchain teknolojisi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Basitçe Blockhain’i bir bilgisayardan diğerine veri aktarımı sağlamak için yeni bir yöntem olarak açıklayabiliriz. Çalışma şekli internetinkine benzer ancak arada büyük bir fark vardır. İnternet merkezi bir sunucuya bağlı olarak çalışırken, Blockchain birbirinden bağımsız bilgisayarlardan oluşan ve her işlemi doğrulayan bir ağa dayanır. Bu merkezi otorite yoksunluğu Blockhain’in en önemli özelliğidir – Blockchain merkeziyetsizdir.

Bu teknoloji, matematiğin kriptografi prensiplerini kullanarak herhangi bir ağda bulunan bir düğümün defterleri güvenli bir şekilde, merkezi bir otoritenin kuralı olmadan yönetebilmesini sağlar.

Blockchain’e kaydedilen her veri kalıcıdır, bu sebeple kayıtlı bilgileri değiştirmek veya sahtelerini üretmek mümkün değildir. Blockhain’e yeni bir veri eklendiği zaman başka ağlardan kullanıcılar bu yeni veriyi doğrular. Farklı Blockchain’lerin veri doğrulamak için farklı yöntemleri vardır. Örneğin kripto parada çoğunlukla doğrulamalar matematiksel problemler çözerek yapılır.

Kripto paranın Blockchain'le Bağlantısı Nedir?

İlk keşfedilen ve en yaygın kullanılan kripto para olan Bitcoin’in Blockchain’inde çıkarılacak Bitcoin’e bir sınır koyulmuştur – 21 milyon Bitcoin. Bitcoin sınırlandırılarak nadir ve değerli bir varlık olması sağlanmıştır. Bitcoin dijital altın olarak düşünülebilir. Tamamıyla dijital bir parasal sistemdir ama yine de altın gibi değer koruyan özellikleri vardır.

Bitcoin, diğer birçok kripto para gibi, madencilik deniler bir yolla çıkarılır. Bitcoin madencileri işlemleri bloklarda gruplayarak Bitcoin kazanırlar. Yen işlem blokları birbirlerine bağlandığı zaman bir zincir oluşur. Bu zincire blok zincir yani Blockchain adı verilir.

Bitcoin Blockchain’inde her blok yaklaşık 500 yeni işlemden oluşur. Zincire yeni blok eklemek için madenciler kriptografik problemler çözer. Bitcoin ağında bu problemleri çözebilmek için bilgi işlem gücü yüksek, özel bilgisayarlar kullanmak gerekir. Her kripto paranın madenciliği farklı şekilde yapılır. Her zaman böyle güçlü bilgisayarlara gerek duyulmamaktadır.

Problemi çözen madenci yeni bir blok eklediğini duyurur ve bu başarısı Bitcoin ile ödüllendirilir. Bu şekilde yeni Bitcoin çıkarılmış olur.

Yeni Bitcoin çıkarılması için çözülmesi gereken problemlerin bir bölümü gerçekleştirilen işlemlerin doğrulanmasını gerektirir. Gönderme işlemi yapanın gerçekten göndermiş olduğu Bitcoin’e sahip olup olmadığı kontrol edilir. Zincire yeni bir blok eklendiğinde bu blokun değiştirilmesi veya silinmesi mümkün değildir. Blokların sırası da asla bozulmaz, zamanın akışıyla ileriye doğru gider.

Bitcoin blok zincirinde sürekli doğrulama ve kalıcılık çok önemli unsurlardır. Örneğin bir Coin Club ATM’si üzerinden kripto paranızı satmak istiyorsunuz. Elinizde bulunan kripto parayı iki kere satamazsınız çünkü kripto paranızı sattığınızda işlem doğrulanacak ve blok zincire eklenecektir. Eğer satmış olduğunuz kripto parayı tekrar satmaya çalışırsanız ağdaki tüm bilgisayarlar bu işlemin sahte olduğunu anlayacaktır çünkü bu işlemi bir kez doğruşamışlardır.

Kripto paranın sağladığı faydalar

Ülkemiz de dahil birçok ülkede insanların bankalara eşit şekilde erişimi yoktur. Bazı bölgelerde banka şubesi bulunmadığından insanlar yaşadıkları yerlerden uzaklara gitmek zorundadır. Ayrıca bankalar farklı gelir seviyelerine farklı hizmetler ve şartlar sunarak müşterileri arasında ayrım da yapmaktadır. Kripto parada böyle sorunlar yoktur. Her yerden erişilebilir ve herkes eşittir.

Uluslararası para transferi hem külfetli ve pahalı hem de dolandırıcılık riski yüksek olan bir işlemdir. Blockchain teknolojisi ve kripto para işlemleri doğrulamak için merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadığından bu gibi problemleri çözebilmektedir.

Artık kullanıcılar basitçe Coin Club Bitcoin ATM’sine gidip nakit parayı kripto paraya hızlı ve güvenli bir şekilde çevirebilir. Böylece varlıklarını güvenli dijital cüzdanlarda, kaybolmayacak ve yok olmayacak şekilde saklarlar. Ayrıca dünyanın herhangi bir yerinde bulunan yakınlara kripto para göndermek geleneksel yöntemlerden çok daha kolay, hızlı ve güvenilirdir.

Son Gönderiler